حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تخم مرغ‌ ها حاوی چه مقدار کالری هستند؟

تخم مرغ‌ ها حاوی چه مقدار کالری هستند؟

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین است و حاوی بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم از جمله کلسیم، پتاسیم و آهن است. تمام این مواد مغذی اجزای حیاتی رژیم غذایی فرد هستند.

طبق آمار معتبر وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک تخم مرغ بزرگ پخته حاوی حدود ۷۸ کالری است.

تخم‌مرغ به دلیل چربی‌های اشباع‌شده و کلسترول، زمانی یک انتخاب بحث‌برانگیز بود، اما محققان ثابت كردند كه تخم مرغ دارای چندین فواید برای رژیم غذایی است.

در این مقاله به بررسی مشخصات تغذیه‌ای تخم مرغ‌ها و همچنین برخی از آخرین تحقیقات در مورد خطرات و فواید مرتبط با خوردن تخم مرغ می‌پردازیم.

ارزش غذایی

با توجه به گفته منبع معتبر USDAT: یک تخم‌مرغ آب‌پز شده بزرگ با وزن حدود ۵۰ گرم (گرم) حاوی مواد مغذی زیر است:

 • کالری: ۷۸
 • پروتئین: ۶٫۲۹ گرم
 • کل چربی: ۵٫۳ گرم
 • کربوهیدرات: ۰٫۵۶ گرم
 • فیبر غذایی: ۰ گرم
 • شکر: ۰٫۵۶ گرم
 • کلسیم: ۲۵ میلی گرم (میلی گرم)
 • آهن: ۰٫۵۹ میلی گرم
 • فسفر: ۸۶ میلی گرم
 • پتاسیم: ۶۳ میلی گرم
 • روی: ۰٫۵۳ میلی گرم
 • کلسترول: ۱۸۶ میلی گرم،
 • فولات: ۲۲ میکروگرم
 • ویتامین A: 260 واحد بین المللی (IU)
 • ویتامین D: 44 IU

با این حال، نحوه پختن تخم مرغ، اندکی باعث تغییر ارزش غذایی آن می‌شود. طبق گفته USDAT ، به عنوان مثال، ۵۰ گرم تخم مرغ نیمرو یا خاگینه تخم مرغ شده حدوداَ ۴٫۹۹ گرم پروتئین و ۳۶ IU ویتامین D دارد.


با بهترین گوشی پزشکی آشنا شویم: گوشی پزشکی لیتمن


فواید

تخم مرغ فواید زیادی دارد. آن‌ها منبع خوبی از پروتئین، اسیدهای چرب، کولین و آنتی اکسیدان‌ها هستند. همچنین تخم مرغ سرشار از ویتامین D است، ماده مغذی که در بسیاری از غذاها به طور طبیعی وجود ندارد.

چندین مطالعه تحقیقاتی ارزش غذایی تخم مرغ را به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه بررسی کرده‌اند.

برای مثال، یک تحقیق در ژورنال FASEB شامل ۲۶ شرکت‌کننده در سنین ۶۰ تا ۷۵ سال با چاقی بودند.  محققان از آنها خواستند که به مدت ۸ هفته رژیم غذایی پرچرب مبتنی بر تخم مرغ  یا رژیم غذایی کم چرب مبتنی بر کربوهیدرات داشته باشند.

دانشمندان بعد از گذشت ۸ هفته، ترکیب چربی بدن شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. کسانی که روزانه سه تخم مرغ کامل در رژیم غذایی کم کربوهیدرات مصرف کردند، چربی بیشتری از دست دادند نسبت به کسانی که رژیم غذایی با کربوهیدرات بیشتر و چربی کم داشتند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که مرکز تغذیه تخم مرغ بودجه این مطالعه را تأمین می‌کند.

تحقیقات انجام شده

یک متاآنالیز یا فراتحلیل در ژورنال پزشکی آمریکا، هفت مطالعه تحقیقاتی در رابطه با مصرف تخم‌مرغ، بیماری‌های قلبی و سکته را مورد بررسی قرار داد.

محققان دریافتند که خوردن یک عدد تخم‌مرغ در هر روز به کاهش خطر سکته فرد کمک می‌کند اما آن‌ها شاهد افزایش یا کاهشی در خطر بیماری‌های قلبی شرکت کنندگان نبودند.

با این حال، یک مطالعه در ژورنال Heart که شامل داده هایی از نیم میلیون بزرگسال است، دریافت که خوردن حدواَ یک عدد تخم مرغ در روز به طور قابل توجهی با ریسک پایین بیماری های قلبی همراه است.

یک مطالعه در ژورنال آمریکایی Journal of Clinical NutritionTrusted Source، مقایسه تأثیرات رژیم غذایی که در آن مصرف تخم مرغ زیاد است را با رژیم غذایی که مصرف تخم مرغ در آن کم است و در افراد مبتلا به دیابت بررسی کرد.

این تیم، رژیم غذایی با مصرف تخم مرغ زیاد را به عنوان خوردن دو عدد تخم مرغ در روز به مدت ۶ روز در هفته و رژیم غذایی با مصرف کم تخم مرغ را به عنوان خوردن کمتر از دو تخم مرغ در هفته، تعریف کردند.

محققان پس از گذشت ۳ ماه دریافتند که مصرف زیاد تخم مرغ روی کلسترول شرکت کنندگان تأثیر نمی‌گذارد. با این حال آنها دریافتند که یک رژیم غذایی با مصرف زیاد تخم مرغ باعث افزایش احساس سیری یا احساس پر بودن می شود.

تخم مرغ میتواند یک افزودنی سالم برای رژیم غذایی باشد. برای بهره مند شدن از مزایای تغذیه ای، فرد میتواند آن را در انواع وعدههای غذایی بگنجاند.


راهنمای خرید: خرید گوشی پزشکی


خطرات

بحث قبلی در مورد تخم مرغ و ارزش غذایی آن و مربوط به میزان کلسترول موجود در زرده تخم مرغ است. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA) ، یک تخم بزرگ حاوی حدود ۱۸۶ میلی گرم کلسترول است.

با این حال، دبیران بخش بهداشت و خدمات انسانی ایالات‌متحده و وزارت کشاورزی و دامداری ایالات‌متحده، محدودیت روزانه توصیه‌شده برای کلسترول را در سال ۲۰۱۶ حذف کردند.

این به دنبال توصیه‌هایی از کمیته‌های مشاور رژیم غذایی بود، که اشاره کردند تحقیقات ثابت نکرده اند که کلسترول در رژیم غذایی و در غذاهایی مانند تخم مرغ ، برای سلامتی قلب یا سطح کلسترول در بدن خطری دارد.

اخیراَ ، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ و در ژورنال Nutrients شواهدی را برای حمایت از این حذفیات پیدا کرد ، نتیجه گیری کرد که خوردن تخم مرغ با سطح کلسترول اضافی در بدن همراه نیست. نتایج براساس نظرسنجی سلامت ملی و تغذیه یونان است که از ۳۵۰۰ شرکت‌کننده در مورد عادات غذایی آن‌ها سوال کرده‌است.

اگر فردی به طور معمول رژیم غذایی سالمی داشته باشد و به مصرف روزانه غذاهای خود که حاوی چربی اشباع ، چربی ترانس و کلسترول هستند ، توجه داشته باشد ، خوردن تخم مرغ کاملا پخته  به سلامتی آنها آسیب نمی رساند.

نگرانی بزرگ‌تر در مورد مصرف تخم‌مرغ آلرژی است و به ویژه در میان کودکان رایج است. در حقیقت ، طبق گفته کالج آلرژی ، آسم و ایمونولوژی آمریکایی ، حدود ۲٪ از کودکان به تخم مرغ حساسیت دارند.

اگر چه این آلرژی تا سن ۱۶ سالگی رشد می‌کند، برخی از مردم واکنش‌های شدیدی را تجربه می‌کنند و به سختی می‌توانند نفس بکشند.

 برخی علائم مربوط به آلرژی تخم‌مرغ عبارتند از:

 • سرفه
 • اسهال
 • سرگیجه
 • احساس گرفتگی در گلو
 • گرفتگی معده
 • تورم لب و زبان

اگر شخصی گمان می کند که این علائم برایش آشناست و واکنش آلرژیک به تخم‌مرغ دارد ، باید به دنبال کمک پزشکی باشد.

افراد مبتلا به آلرژی‌های غذایی شدید، ممکن است نیاز به حمل یک سرنگ تزریق اپی نفرین برای درمان علائم واکنش آنافیلاکتیک داشته باشند.

اضافه کردن تخم مرغ به رژیم غذایی

فرد می تواند تخم مرغ را به روش های مختلفی از جمله موارد زیر وارد رژیم غذایی خود کند، از جمله:

 • آب‌پز کردن و خاگینه تخم مرغ
 • تهیه املت یا شیرینی های حاوی سفیده تخم مرغ همراه با سبزیجات و گوشت بدون چربی
 • ترکیب تخم مرغ با سبزیجات یا گوشت های بدون چربی
 • یک تخم مرغ آب پز را به سالاد اضافه کنید یا به عنوان یک میان وعده میل کنید

 

خوردن تخم مرغ پخته، طعم دار یا خرد شده می تواند بسیار مغذی باشد. برای مفید بودن تخم مرغها، از پختن آنها در کره یا روغن های پر چرب خودداری کنید.

خلاصه

اضافه کردن تخم مرغ به هر وعده غذایی یا به عنوان میان وعده می تواند مفید باشد. یک تخم مرغ بزرگ آب پز حاوی ۷۸ کالری و پروتئین و مواد مغذی حیاتی مانند ویتامین D است.

اگرچه متخصصان تغذیه نسبت به میزان کلسترول تخم مرغ ابراز نگرانی کرده اند ، اما اکثر تحقیقات اخیر نشان می دهد تخم مرغ بر کلسترول افراد تأثیر منفی نمی گذارد.

هر کسی که در مورد مصرف تخم مرغ نگران است، باید با پزشک مشورت کند.

 

منبع: MedicalNewsToday

تیم تحریریه
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
خیابان ولیعصر، تقاطع جمهوری، کوچه فلاح زادگان، پلاک‌۳۶ واحد‌۶
021-66978133
Telegram Instagram
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X